Dan mikroskopiranja
Autor: Marija Pandža, 30. 9. 2021.

Dan mikroskopiranja održat će se 2. listopada 2021. (subota) od 10 sati. Mikroskopirat će se na terasi ispred učionice Likovne kulture (učionica 7. r.). Učenici koji se odluče na mikroskopiranje sami će donijeti po vlastitom izboru objekt za mikroskopiranje, pripremiti mikroskopski preparat te tražiti povećanje i izoštravanje slike.

Mikroskopski preparati će se raditi na terasi ispred učionice. Učiteljica Marija Pandža pokazat će pripravu jednog mikroskopskog preparata. Sav potreban pribor će biti pripremljen na klupi ispred učionice. Od pribora ništa ne treba nositi. Treba samo donijeti sadržaj za promatranje (po vlastitom izboru) i dobru želju i volju za upoznavanjem nečeg novoga. Oni koji ne budu imali svoje sadržaje moći će gledati preparate pripremljene od drugih učenika ili učiteljice. Stariji učenici moći će samostalno izračunati povećanje sadržaja koje promatraju (mikroskopski preparat).    Svijet nevidljiv golim okom je posebna čarolija kao i svemirske daljine gledane teleskopom. I jedan i drugi svijet je lijepo upoznati. Pruža nam se prilika za upoznavanje mikro svijeta. Iskoristimo je.

U nastavku pogledajte mikroskopske preparate živih bića u kapljici vode (snimljeno posebnim foto aparatom na mikroskopu) znanstvenika s dubrovačkog instituta.

Cvjetanje fitoplanktona                                Erythropsidium (dinoflagelat)

Fritillaria ragusina                     Planktonski račići - veslonošci