« Travanj 2024 »

Posadi drvo, ne budi panj
Autor: Marija Pandža, 11. 11. 2019.

Dani kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj organizirani su u razdoblju od 25.- 27. listopada.

Za naš školski vrt odabrali smo drvo lovora.

Prije same sadnje (8.11.2019.) u razgovoru s razrednicom upoznali smo se s važnošću biljaka. Jedino one nam proizvode hranu i kisik na Zemlji. Palac gore za odgovor! yes Cijele šume na našem planetu nestaju što namjerno (paljenje na području Amazone), što nenamjerno u brojnim  požarima diljem svijeta. Još jedan plus u očima razrednice!

Paljenjem nestaju velike šumske površine i oslobađa se ogromna količina ugljikova dioksida. ON (s velikim slovom) je uzročnik klimatskih promjena. Pitanje: Koje su posljedice klimatskih promjena? Nestaju ledenjaci (odgovori netko iz razreda i oduševi razrednicu). Nažalost, da. Nestaju staništa medeka, onih sjevernih, reče ona. A i pingvina, oglasi se piskutavi glasić.

Ova priprema za sadnju i ovi odgovori su Škola za život.

Zašto smo izabrali lovor za sadnju? U antičko doba lovor su smatrali Apolonovim drvetom, simbolom mudrosti, slave, zahvalnosti i priznanja. Olimpijski pobjednici  u antičko doba dobivali su lovorov vijenac  i stavljali ga pobjedniku na glavu (reče netko iz razreda).

Kod lovora postoje muške i ženske biljke. Razrednicu zanima njihovo mišljenje je li naš lovor muška ili ženska biljka. Glasovali smo i prevagnulo je na žensku stranu. Vidjet ćemo! Treba čekati. Za dobrodošlicu u školski prostor i za sretan i uspješan rast uz puno naše pozitivne energije dobio je i posvetu.

Zvonimir Balog posvetio mu  je stih:

“Tko daje upute stablu

o tome kako će listati