Europski dan jezika
Autor: Ivana Skroza, 26. 9. 2023.

Danas smo imali poseban dan u našoj školi – Europski dan jezika! Bilo je toliko zabavno, i želio bih s vama podijeliti sve što smo naučili.

Tijekom cijelog prošlog tjedna, imali ste priliku pripremiti se za kviz na jedinstven način. Naši hodnici bili su ispunjeni zanimljivim informacijama o jezicima. Znate, jezici su kao različite priče koje ljudi diljem svijeta pričaju. Ono što je bilo posebno zanimljivo jest da su te informacije bile napisane na dva jezika, hrvatskom i bosanskom. Iznenađujuće je malo učenika primijetilo razliku između njih. Ali, to je sasvim u redu jer su ti jezici slični, ali nisu isti. U službenoj komunikaciji ili u službenim radovima, važno je koristiti materijale na hrvatskom jeziku. Ponekad, mnogi od vas koriste materijale s interneta na drugim jezicima, ali sada znate koliko je važno koristiti pravi jezik u odgovarajućim situacijama.

Četvrtaši su imali priliku upoznati se s grčkim alfabetom. Bilo je zadivljujuće gledati kako pišete svoja imena na tom drevnom pismu. Tko zna, možda jednog dana naučite i grčki jezik!

Posebno hvala gospođi Ljiljani Kolar Pantaler, koja je ambasadorica Europskog dana jezika u Hrvatskoj. Poslala nam je divne poklone - straničnike, kemijske olovke i narukvice koje promiču mir i solidarnost među narodima. To su posebni znakovi koji nas podsjećaju koliko je važno razumjeti različite jezike i kulture te graditi mostove između ljudi.

Sada smo bogatiji za nova saznanja o jezicima i ispunjeni pozitivnom energijom. Radujemo se što ćemo nastaviti učiti i istraživati svijet jezika i kultura. A kako nam je bilo, možete vidjeti u našoj galeriji.

Hvala vam što ste bili tako divni i znatiželjni učenici!

il vostro insegnante Karlo